2006



Русский праздник в Стара Загора

/ "Русская газета" , 23-29 января 2006 года 26/
В воскресенье, 8 января 2006 года, потомки русских в Стара Загора встретили своего Деда Мороза. Около елки впервые после многих лет они водили хоровод, а потом перед добрым Дедом в стихах и песнях показали, как сохраняют язык своих бабушек и дедушек. И хотя вместе с русским говорили и на болгарском языке, чувствовали дух русского праздника.
   Ребята участвовали в различных соревнованиях, показали сообразительность, быстроту, азарт победить соперника.
   Болгарские пятиклассники Женя, Владимир и Константин из VI - ой школы имени Святого Николы поздравили своих сверстников русскими стихами на хорошем русском языке и удивили всех идеальным произношением.
    Организатором этого праздника в городе лип стал "Русский клуб - Стара Загора", зарегистрированный в 1999 году. Его существование неслучайно - в Стара Загора и в близких деревнях и городках живут около 400 русских. Из них 100 человек - члены клуба.
Благородны цели этого общества: социальная взаимопомощь, укрепление духа между болгарским и русским народом, благотворительность и прочее, но самае главная - сохранить русские традиции и передать их потомкам.
   В сентябре 2005 года Русский клуб вместе с Клубом этнических общностей в Стара Загора подписали Меморандум с мэром города о сотрудничестве и совместной деятельности - первый документ подобного рода в Болгарии.
   Руководит клубом Ирина Минева, без ее энтузиазма работа немыслима.
   На днях члены Русского клуба помогли своей соотечественнице после тяжелого инсульта, так - по-человечески, по-русски - от всей души...
   Прошлым летом Ирина Минева успела помочь 7 своим согражданам в поиске, хотя и временной, работы.
   Русский клуб в Стара Загора исполнен планами, которые непременно осуществятся с помощью городских властей.





 3 Марта - Национальный праздник Республики Болгарии  

"Нерасторжимы мы навеки, пока сама земля жива"

/ Патриция Ахчиева /
Этой строфой была ознаменована программа в честь Национального праздника Болгарии. В храме кукольного искусства в Старой Загоре на этот раз ученики и гости были свидетелями не художественного мастерства кукловодов, а национальной гордости и настоящей братской любви, которые живы уже 128 лет в памяти болгарской и русской. 
   Воспитанники VI - ой школы имени "Святого Николы" и СОУ имени Максима Горького и их неугомонные учителя восстановили своими песнями и художественным талантом моменты из нашей общей истории накануне светлой даты. Они, совместно со Старозагорским русским клубом, доказали свою зрелость и умение не забывать уроков истории.
   "Не стратегическое место Болгарии и не имперские интересы русского царя привели русских воинов в помощ болгар, а БРАТСТВО", отметила в своем приветственном слове председатель клуба Ирина Минева. Смотритель Регионального исторического музея в отделе "Возрождение" Ваня Цанкова напомнила важные моменты по заключению Сан-стефанского мирного договора.
   На фоне исторических кадров на панорамном панно зрители увидели сцены из ликующих встреч победителей в Русско-турецкой войне. 
   А для ощущения автентичности их гостями были представители Клуба "Традиция", одеты как болгарские ополченцы. Председатель Славянского клуба в Старой Загоре Любомир Вълков огненными словами припомнил историю города и страны 128 лет тому назад. "В этом году, добавил он, мы отмечаем 130 лет с Апрельского восстания и 160 лет со дня рождения русского подполковника Калитина, неразрывно связанного со Старой Загорой, чью память мы свято чтим!"
   Праздник закончился с радостью и удовлетворенностью в сердцах , что "никто не забыт и ничто не забыто". Как не забыт был и дед Вазов, патриарх болгарской литературы, чьи стихи звучали в честь годовщины его рождения. Самым главным останется факт, что история пишется кровью предков, но помнится подрастающими благодаря их учителям.


ПОДПОЛКОВНИК ПАВЕЛ ПЕТРОВИЧ КАЛИТИН -
СЛАВЕН СИН НА РУСИЯ И ГЕРОЙ НА БЪЛГАРИЯ


Командирът на III опълченска дружина загива в боевете за Стара Загора, спасявайки Самарското знаме, през юли 1877 г.


НА 9 МАЙ 2006 ГОДИНА В СТАРА ЗАГОРА
БЕ УЧРЕДЕН ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ
С ПРЕДСЕДАТЕЛ  ЕВГЕНИЙ ЖЕЛЕВ -
КМЕТ НА ОБЩИНА СТАРА ЗАГОРА
ЗА ИЗГРАЖДАНЕ ПАМЕТНИК НА
ПОДПОЛКОВНИК ПАВЕЛ КАЛИТИН (1846 – 1877)
В РОДНИЯТ МУ ГРАД ХОЛМ, НОВГОРОДСКА ОБЛАСТ, РУСИЯ.



ИНИЦИАТИВНИЯТ КОМИТЕТ ИЗБРА ОПЕРАТИВНО БЮРО:

  1. ТРИФОН МИТЕВ - НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ
  2. ЗОЯ ЦВЯТКОВА - СЕКРЕТАР НА ОБЩИНА СТАРА ЗАГОРА
  3. ЛЮБОМИР ВЪЛКОВ - ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КИЦ „ЕВРАЗИЯ-БЪЛГАРИЯ” , СТАРА ЗАГОРА
  4. ИРИНА МИНЕВА - ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ  „РУСКИ КЛУБ – СТАРА ЗАГОРА”


ПРОЕКТЪТ НА ПАМЕТНИКА Е ДАР ОТ АВТОРСКИЯ КОЛЕКТИВ НА МЕМОРИАЛНИЯ КОМПЛЕКС „БРАНИТЕЛИТЕ НА СТАРА ЗАГОРА”.


Това ще бъде първият паметник в Русия за герой от Руско-турската освободителна война, изграден от българи.

Старозагорци вдигат паметник на подполк. Калитин в Русия





Христо Димитров

Паметник на командира на Трета опълченска дружина по време на Руско-турската освободителна война - подполковник Павел Калитин (1846-1877), загинал при отбраната на Града на липите, възнамеряват да вдигнат старозагорци в родния му град Холм, Новгородска област. Създаденият инициативен комитет е начело с градоначалника д-р Евгений Желев, а сред инициаторите са левият депутат Трифон Митев, шефът на славянския културно-информационен център "Евразия-България"- Стара Загора, Любомир Вълков, председателката на сдружение "Руски клуб"-Стара Загора, Ирина Минева и др.
Проектът е дарение от авторския колектив на мемориалния комплекс "Бранителите на Стара Загора" - проф. Крум Дамянов, проф. Божидар Козарев, арх. Богомил Давидков и доц. арх. Благовест Вълков. Поставянето на пачетника, свързан със символиката на православния кръст, се предвижда за догодина. Предстои да бъде открита набирателна сметка за дарения. Във връзка със 160-ата годишнина от рождението на героя се очаква в края на юли "Български пощи" ЕАД да издаде специална марка, посветена на боевете край Стара Загора и на подполк. Калитин. Това на практика ще бъде първия паметник на загинали руски воини, издигнат в Русия от българи
15.05.2006 / в. Труд /








От Стара Загора до Холм.
( спомени на участниците в инициативния комитет )

Програмата за отбелязване на 130-тата годишнина от боевете за Стара Загора в Руско-Турската война започва на 4 юли с изпращане на паметник на подп.Калитин в Русия.
Тирът с паметника, докато стигне до Холм трябваше да премине през няколко страни – Румъния, Молдова, Украйна и Русия. Тръгна от България на 4 юли и пристигна на 13 юли 2007 година – 5000 километра!
Монументът беше изграден и монтиран на три етапа. Отначало първите четири блока, след това другите четири и накрая последните четири – общо 12 блока. Височината му е 4,50 метра, широчината му е 1,40м. Интересното в паметника е идеята на проектанта професор Козарев и на скулптора професор Вълков - барелефа на подп.Калитин да бъде вписан, да бъде разпнат като в православен кръст. Много силен е като въздействие видът на този паметник. Направен е от гранит и това допълнително създава това впечатление за преклонение и монументалност. На пръв поглед не е много висок, но когато застане човек до него, разбира, че е достатъчна височината му.
Много е интересно откриването на паметника. Това стана на 4 август 2007 г.  Денят не е избран случайно, макар че ние имахме голямо желание да открием паметника на 31 юли, когато е  загинал подп.Калитин. Но решихме да съвместим двете събития – на 4 август да открием нашият паметник и в същото време да отпразнуваме 230 години от основаването на град Холм като Уездни град. В 1777 г. на 4 август императрица Екатерина издава указ, с който определя Холм за Уездни център ( на руски – „уездный город”, което означава административен център). Съботата, когато започна откриването на паметника и цялостното събитие около празненствата около годишнината от основаването на град Холм, беше някъде около 10,30. Беше се стекъл целия град. Беше пристигнал заместник губернатора на Новгородска област Михаил Дягилев, беше пристигнал владиката на Новгород и на Старая Руса архимандрит Лев. Беше пристигнал представителят на организацията на ветераните от Великата отечествена война от Великий Новгород и много, много други официални гости. За наша най-голяма радост успяха да дойдат и потомци на брата на подп. Калитин – правнучката Ирина Каховская Калитина със съпруга си отец Владислав. Трябва да ви кажа, че това беше едно прекрасно събитие, което ще остане завинаги в паметта ни и в паметта на холмичи и на всички, които присъстваха на този голям празник. Имаше представители от българското посолство в Москва, имаше и официална делегация от Община Стара Загора, водена от заместник-кмета Илия Златев. Имаше приветствие от владиката, от господин Бедрос Киркоров – бащата на нашия и руски известен певец Филип Киркоров. Той донесе награди, които връчи след това на участниците в изграждането на паметника. След това приветствие имаше и от военния комендант на града. Имаше приветствие от г-н Филипов, който е представител на Държавната дума от Великий Новгород. Всичко беше толкова естествено и толкова хубаво, че не бях учуден, когато никой не помръдна в продължение на няколко часа, въпреки дъжда, който се лееше през цялото време.

Освен паметника, решихме да дарим и копие на Самарското знаме. Подполковник Калитин е неразривно свързан със Самарското знаме, защото той загива именно в защита на Самарското знаме в боя за Стара Загора на 31 юли 1877 година, повеждайки в поредната пета атака знаменната Трета опълченска дружина.
Подарихме и репродукция от картината на професор Никола Кожухаров “Боят край Стара Загора”. Картината е силно въздействаща. Беше поставена на втория етаж в администрацията на град Холм. И там тя сякаш заставаше пред всеки един посетител. Като че ли това място беше предопределено за тази картина. Тя така се вписа в обстановката на сградата, сякаш винаги е била там.

Освен паметникът на подп.Калитин нашият Инициативен комитет подари още един паметник на холмичи. Това е паметникът на загиналите във Втората световна война партизани от Втора ленинградска партизанска бригада, които са се опитали със щурм да превземат своя град. Битката е била много жестока, загинали са много хора и ние решихме да направим така, че да поставим този паметник в памет на загиналите за своя град партизани.
Ние подарихме и други материали, свързани с живота и делото на подп. Калитин и участието му в Руско-турската освободителна война. Те говорят за неговото участие в създаването на българското опълчение и на българската армия. Подарихме и една гилза с пръст от гроба на подп.Калитин, който се намира в нашия град, където са съхранени праха и костите на подп.Калитин, 12 руски офицери и 359 ратника опълченци, загинали при боя за Стара Загора. В музея на град Холм направиха специална зала за тези материали. В нея на централно място се съхранява и подареното от нас копие на Самарското знаме.

Да построиш паметник е знак на признателност, благодарност и преклонение.

 Затова от 4 август 2007 година в град Холм завинаги ще се издига първият построен в Русия паметник от признателна България и от жителите на град Стара Загора.
   



Праздник "День России"



По приглашению "Русского клуба - Стара Загора" в гостях "Русский камерный театр" из г. Софии.


Руски камерен театър гостува в Стара Загора
/Леда Веселинова "Старозагорски новини" 2006/
Сдружение с нестопанска цел "Руски клуб" Стара Загора с председател Ирина Минева организира представление на Руски камерен театър. Гостите представиха с успех водевиля "Беда от нежно сърце" от Владимир Сологуб.
   Богат търговец търси невеста за сина си. Веднага се появяват две претендентки, не толкова заради момъка, а заради двата милиона на таткото. За да провери чуствата на девойките, печеният търговец инсценира внезапен фалит на капиталите си. Момичетата и майките им веднага се отказват от предложението. Ръката си дава бедната, но искрена в чуствата си Настя, която над всичко поставя любовта. 
   Младата публика, изпълнила до последното място Младежкия дом, горещо аплодира изкуството на артистите.
   Руски камерен театър с художествен ръководител Александър Ваховски е създаден в София преди шест години на 14 февруари под егидата на Руския културно-информационен център. Артистите са лекари, инженери, студенти, юристи, филолози, икономисти, мениджъри и др,. говорещи руски език.
   Театърът е самостоятелно юридическо лице. Представят се спектакли само от руски автори - класически и съвременни пиеси. Всеки месец се играе на сцената на Руския културно-информационен център. За изминалите творчески сезони театърът е гастролирал в много градове на страната, в Сърбия, Македония, Косово. Основната идея е да се популяризира руският език за диаспората и за всички, които изучават езика на Пушкин.




Участие Русского клуба - Стара  Загора в международном фестивале русской песни в г. Благоевград.
/Бизнес поща бр.18 от 2006 г./